понедельник, 14 февраля 2011 г.
Ecological Law Centre Arranged a Press Conference in Connection with the Current Main Building in “Mziuri”
On the 18th of August a press conference was held in the office of Ecological Law Centre. The Centre struggles on to save “Mziuri”, where on the initiative of Tbilisi City Hall the highway building has begun. As the representatives of Ecological Law Centre declare the building of the main will cause a pollution of Tbilisi recreational zone. In particular: ecological pollution of the Vere River gorge, “Mziui”, and the Zoo territories and what is most important, the air, which keeps Tbilisi alive, will be polluted too.
The new main project directly contradicts approved by Tbilisi “Sakrebulo” general plan. The territories where the high-speed main is to pass are as we have mentioned children’s sports-sanitation town “Mziuri” and adjoining to the Zoo territory. These territories for their part, according to the general plan approved by Tbilisi “Sakrebulo” are included in the recreation zone, where the road building with monolithic and steel concrete constructions is prohibited.
The lawyers of the centre in this connection have already appealed to corresponding services of Tbilisi City Hall and requested to stop the building. In case the building is not stopped Ecological Law Centre intends to make a compliant into court and protect the mentioned territory from destruction. The mentioned problem has aroused great interest of the press and media broadcasting.
”ეკოლოგიური სამართლის ცენტრმა” მზიურში მიმდინარე მაგისტრალის მშენებლობასთან დაკავშირებით პრესკომფერენცია გამართა
18 აგვისტოს ”ეკოლოგიური სამართლის ცენტრის” ოფისში პრესკონფერენცია გაიმართა. ცენტრი აგრძელებს ბრძოლას ”მზიურის” გადარარჩენად, სადაც თბილისის მერიის ინიციატივით დაიწყო ავტომაგისტრალის მშენებლობა.
როგორც ეკოლოგიურუ სამართლის ცენტრის წარმომადგენლები აცხადებენ, მაგისტრალის მშენებლობა გამოიწვევს თბილისში არსებული რეკრეაციული ზონის განადგურებას, კერძოდ, მდინარე ვერეს ხეობის, ”მზიურისა” და ზოოპარკის ტერიტორიების ეკოლოგიურ დაბინძურებას. რაც ყველაზე მთავარია, დაბინძურდება ჰაერი, რომლითაც საზრდოობს თბილისი.
ახალი მაგისტრალის პროექტი პირდაპირ ეწინააღმდეგება ქალაქ თბილისის საკრებულოს მიერ დამტკიცებულ გენერალურ გეგმას. ის ტერიტორია სადაც უნდა გაიაროს ჩქაროსნულმა მაგისტრალმა, როგორც ავღნიშნეთ არის ბავშვთა სპორტულ-გამაჯანსაღებელ ქალაქი მზიური და ზოოპარკის მიმდებარე ტერიტორია. ეს ტერიტორიები კი თავის მხრივ ქ. თბილისის საკრებულოს დამტკიცებული  გენერალური გეგმის თანახმად შედიან სარეკრიაციო ზონაში (რზ2)-ში სადაც აკრძალულია მონოლითური და რკინა-ბეტონის კონსტრუქციებით გზების მშენებლობა.
ცენტრის იურისტებმა ამ საკითხთან დაკავშირებით უკვე მიმართეს თბილისის მერის შესაბამის სამსახურებს და მოითხოვეს გზის მშენებლობის შეწყვეტა. მშენებლობის არშეჩერების შემთხვევაში, ”ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი” აპირებს საჩივარი შეიტანოს სასამართლოში და დაიცვას აღნიშნული ტერიტორიები განადგურებსაგან.
აღნიშნულმა საკითხმა პრესისა და  მედია მაუწყებლობის საკმაოდ დიდი დაინტერესება გამოიწვია.
Ecological Law Centre Appeals Against Highway Building in “Mziuri”
In 2009 Tbilisi City Hall decided to build a high-speed main. A tender was held on drawing up a project documentation, the winner in which was Ltd “Georgia-road-science”. Last week the winner in the tender organization presented a project to show where the high-speed main is to pass. According to the project the main passes through children’s sports-sanitation city “Mziuri” and adjoining the Zoo territories. The project envisages building 16 meters wide main passing through the forest-park of the Zoo and “Mziuri”.
The project should be considered in two aspects; the first and essential is the ecological problem and the second – perfection of Tbilisi motor transport system. Approved in 1971 general plan of Tbilisi reconstruction and development which had been a guiding principle for 30 years in the transport complex scheme such highway had been considered, but up to the present no one has dared to build a transport main in the forest-park, for ecological loss is far more worthy than the mentioned highway. In recent years this territory was granted to children’s city “Mziuri”. Children’s attractions and “Mziuri”, along with the Zoo were turned into a zone of landscape architecture and ecological security of the city, which is protected by international convention. The authorities have made a decision to the realization of which not only green tracts of land, the Zoo and “Mziuri” will be sacrificed; the air too will be polluted. The Vere river gorge is one of the principal channels of Tbilisi territory air-ventilation. It may be compared to Tbilisi lungs and its pollution will be equal to ecological disaster. Wouldn’t it be unreasonable from our authority to spend 350 million lari to worsen ecological condition of Tbilisi, as in regard to transport organization, it will have uncertain results. Such projects must be preceded by a research work, which would answer the following questions: to what extent will the new highway relieve Vake-Saburtalo line (analyzed in concrete figures)? ; of what priority is one more lengthwise highway for the perfection of Tbilisi transport system when the city lacks cross-cut connections. As increased in Tbilisi torrents showed us the drain-sewerage system needs urgent rehabilitation and reconstruction. Our request is, according to the third part of the 5th item and the first part of the 601st item of Georgia general administrative code, be declared invalid approved by Tbilisi City Hall above-mentioned construction project as it directly contradicts the general plan confirmed by Tbilisi “Sakrebulo”. The territories where high-speed main is to pass are as we have mentioned children’s sports-sanitation city “Mziuri” and adjoining the Zoo territory.
These territories on their part according to the general plan approved by Tbilisi “Sakrebulo” are included in a recreation zone (r. z. 2), where road building with monolithic and steel concrete constructions is forbidden.
The above-mentioned construction violates reflected in the 37th item of constitution and in the law about environmental protection human rights: “to live in health safe environment, to enjoy natural and cultural surroundings”. It also contradicts the parliament resolution N1538 dated 1998, July 17 about the protection of landscaped zones, parks and public gardens in human settlements of Georgia. In the same way the mentioned construction contradicts Georgian government resolution #158 as well to arrange in Vake-Saburtalo district a municipal park by joining “Mziuri” and the Zoo territories and to draw up and approve the plan of measures for landscaping the rest of territories.
Hence, our request is according to the third part of the 5th item, the first part of the 601st item of Georgia general administrative code to declare invalid approved by Tbilisi City Hall above-mentioned project.
"ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი" "მზიურში" ავტომაგისტრალის მშენებლობას ასაჩივრებს
2009 წელს ქ. თბილისის მერიამ გადაწყვიტა ვარაზისხევიდან თამარაშვილის ქუჩამდე ჩქაროსნული მაგისტრალის მშენებლობა. საპროქტო დოკუმენტაციის შედგენაზე ჩატარდა ტენდერი, რომელშიც გაიმარჯვა შპს ,,საქგზამეცნიერებამ’’.გასულ კვირას ტენდერში გამარჯვებულმა ორგანიზაციამ წარმოადგინა პროექტი რომელშიც აღნიშნულია თუ სად უნდა გაიაროს ჩქაროსნულმა მაგისტრალმა. პროექტის თანახმად მაგისტრალი გადის ბავშვთა სპორტულ-გამაჯანსაღებელ ქალაქ მზიურში და ზოოპარკის მიმდებარე ტერიტორიაზე.
პროექტი ითვალისწინებს 16-მეტრიანი სიგანის მაგისტრალის გატარებას ზოოპარკისა და მზიურის ტყეპარკში. პროექტი ორი ასპექტითაა განსახილველი, პირველი და ძირითადი არის ეკოლოგიის საკითხი, ხოლო მეორე - თბილისის ავტოსატრანსპორტო სისტემის სრულყოფა. 1971 წელს დამტკიცებულ თბილისის რეკონსტრუქციისა და განვითარების გენერალურ გეგმაში, რომლითაც 30 წლის განმავლობაში ხელმძღვანელობდნენ, სატრანსპორტო კომპლექსურ სქემაში ასეთი გზა მოიაზრებოდა, მაგრამ დღემდე ვერავინ გაბედა ტყე-პარკში სატრანსპორტო მაგისტრალის გაყვანა, ვინაიდან ეკოლოგიური დანაკარგი გაცილებით ღირებულია, ვიდრე ხსენებული ავტომაგისტრალი. ამ წლებში ეს ტერიტორია დაეთმო ბავშვთა ქალაქ "მზიურს". ბავშვთა ატრაქციონები და "მზიური " ზოოპარკთან ერთად ჩამოყალიბდა როგორც ლანდშაფტური არქიტექტურისა და ქალაქის ეკოლოგიური უსაფრთხოების ზონა, რომელიც დაცულია საერთაშორისო კონვენციით. ხელისუფლებამ მიიღო გადაწყვეტილება, რომლის განხორციელებასაც შეეწირება მწვანე მასივი, ზოოპარკი, "მზიური" და გაბინძურდება ჰაერი. მდინარე ვერეს ხეობა თბილისის ტერიტორიის განიავება-ვენტილაციის ერთ-ერთი ძირითადი არხია. ეს შეიძლება შევადაროთ თბილისის ფილტვებს და მისი დაბინძურება თბილისისთვის ეკოლოგიური კატასტროფის ტოლფასი იქნება. განა უაზრობა არ იქნება, რომ ხელისუფლებამ 35.0 მილიონი ლარი დახარჯოს იმისთვის, რომ გააუარესოს თბილისის ეკოლოგიური მდგომარეობა, ხოლო სატრანსპორტო ორგანიზაციის თვალსაზრისით მივიღებთ გაურკვეველ შედეგს, ვინაიდან მსგავსი პროექტების შესრულებას წინ უნდა უძღოდეს კვლევა, რომელიც პასუხს გასცემდა შემდეგ კითხვებს:რამდენად განტვირთავს ვაკისა და საბურთალოს მიმართულებას ახალი ტრასა. (გაანალიზებული კონკრეტული ციფრებით); რამდენად პრიორიტეტულია თბილისის სატრანსპორტო სისტემის სრულყოფისთვის კიდევ ერთი გრძივი მაგისტრალი, როდესაც ქალაქს აკლია განივი კავშირები. როგორც თბილისში მომძლავრებულმა ნიაღვრებმა დაგვანახა, სასწრაფოდ ჩასატარებელია სანიაღვრე კანალიზაციების რეაბილიტაციისა და რეკონსტრუქციის სამუშაოები. ჩვენი მოთხოვნაა საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე-5-ე მუხლის მესამე ნაწილის, მე-601 მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად თანახმად ბათილად იქნეს ცნობილი ქ. თბილისის მერიის მიერ დამტკიცებული ზემოაღნიშნული სამშენებლო პროექტი ვინაიდან ის პირდაპირ ეწინააღმდეგება ქალაქ თბილისის საკრებულოს მიერ დამტკიცებულ გენერალურ გეგმას. ის ტერიტორია სადაც უნდა გაიაროს ჩქაროსნულმა მაგისტრალმა, როგორც ავღნიშნეთ არის ბავშვთა სპორტულ-გამაჯანსაღებელ ქალაქი მზიური და ზოოპარკის მიმდებარე ტერიტორია. ეს ტერიტორიები კი თავის მხრივ ქ. თბილისის საკრებულოს დამტკიცებული  გენერალური გეგმის თანახმად შედიან სარეკრიაციო ზონაში (რზ2)-ში სადაც აკრძალულია მონოლითური და რკინა-ბეტონის კონსტრუქციებით გზების მშენებლობა.
ზემოაღნიშნული მშენებლობით დარღვეულია კონსტიტუციის 37-ე მუხლში და გარემოს დაცვის შესახებ კანონში ასახული მოსახლეობის უფლებები: ”ცხოვრობდეს ჯანმრთელობისათვის უვნებელ გარემოში, სარგებლობდეს ბუნებრივი და კულტურული გარემოთი”. ასევე ეწინააღმდეგება საქართველოს დასახლებულ პუნქტებში გამწვანების ზონების, პარკების, ბაღებისა და სკვერების დაცვის შესახებ  პარლამენტის 1998 წლის 17 ივლისი-ს №1538-რს დადგენილებას. საქართველოს მთავრობის დადგენილებას # 158 - ქ. თბილისში, ვაკე-საბურთალოს რაიონში "მზიურისა" და ზოოპარკის ტერიტორიების გაერთიანების ხარჯზე საზოგადოებრივი მუნიციპალური პარკის მოწყობისა და დარჩენილი ტერიტორიის განაშენიანების რეგულირების გეგმის შემუშავებისა და დამტკიცების ღონისძიებათა შესახებ.
ყოველივე აქედან გამომდინარე, ჩვენი მოთხოვნაა საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე-5-ე მუხლის მესამე ნაწილის, მე-601 მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად თანახმად ბათილად იქნეს ცნობილი ქ. თბილისის მერიის მიერ დამტკიცებული ზემოაღნიშნული სამშენებლო პროექტი.
An appellate complaint against the oil refining company
On the 30th of July “The centre of environmental law ” brought an appellate complaint into   the court against  the Georgian-English Company “Ninotsminda”, to protect the  villages Ninotsminda, Gagmaubani and ckharostavi,which are districts of   Sagarejo. The appellate complaint was about to be compensated material and moral damage.
სააპელაციო საჩივარი ნავთობკომპანიის წინააღმდეგ
30 ივლისს ,,ეკოლოგიურმა სამართლის ცენტრმა’’ საგარეჯოს რაიონის სოფელ ნინოწმინდის, გაღმაუბნის და წყაროსთავის მცხოვრებთა ინტერესების დასაცავად სააპელაციო საჩივარი შეიტანა ქართულ - ბრიტანული კომპანია ,, ნინოწმინდის’’ წინააღმდეგ მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურების თაობაზე.
Ecological Law Centre is Struggling to Save the Green Area Strip
On Vake – Saburtalo territory in Digomi Avenue on the green area in the midst of the Highway (opposite the auto filling station “Rompetrol”) the green plantation is flooded with subsoil waters. This process is going on for more than a year. As a result few dozens of trees have withered. The same danger threatens the remaining still healthy trees.
If in the nearest future decisive measures aren’t taken the territory in the midst of the Highway will be devoid of green plantation. Ecological Law Centre has begun to work in connection of the mentioned problem. On the first stage the centre has sent corresponding application to City Mayor Gigi Ugulava to settle this problem as soon as possible.
”ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი” გამწვანებული ზოლის გადარჩენისთვის იბრძვის
ვაკე-საბურთალოს რაიონის ტერიტორიაზე, დიღმის ხეივანში ავტომაგისტრალის შუა არსებულ გამწვანებულ ტერიტორიაზე, (ავტოგასამართი სადგური ,,რომპეტროლის’’ მოპირდაპირე მხარეს) მწვანე ნარგავები გრუნტის წყლებით არის დატბორილი. პროცესი წელიწადზე მეტია მიმდინარეობს, რის შედეგადაც უკვე რამდენიმე ათეული ხე გახმა. იგივე ემუქრება იქ დარჩენილ, ჯერჯერობით ჯანმრთელ ხეებსაც.
თუ, უახლოეს მომავალში, არ იქნება გადამჭრელი ზომები მიღებული, ავტომაგისტრალის შუა არსებული ტერიტორია მწვანე ნარგავების გარეშე დარჩება.
,,ეკოლოგიური სამართლი ცენტრმა’’ აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, მუშაობა დაიწყო. პირველ ეტაპზე შესაბამისი განცხადებით მიმართა ქალაქის მერს გიგი უგულავას, რათა მალე მოხდეს აღნიშნული საკითხის მოგვარება.
A Successful Step of Ecological Law Centre
A month ago by the request of population Ecological Law Centre got acquainted with the process of digging the green cover on the territory between Vazisubani and Varketili settlement, where the top-soil is considerably damaged. A year ago a lime factory was functioning on this spot, which used the earth of adjoining territory as raw material for the manufacture. As a result quite a great part of the earth was dug up. Ecological Law Centre tried at most to correct the situation. They warned corresponding services of Tbilisi City Hall and requested to take decisive steps.
A few days ago the Mayor of the city Gigi Ugulava by the request of population and Ecological Law Centre has come to decision to build a Rugby town on the 30 hectare area of the above – mentioned territory.
Dug – up territories will be filled up with earth and 15 rugby squares and necessary for the infrastructure constructions will be built. This will settle the problems of Vazisubani and Varketili population.
"ეკოლოგიური სამართლის ცენტრის" წარმატებული ნაბიჯი
ერთი თვის წინ მოსახლეობის თხოვნით ,,ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი’’ ვაზისუბნისა და ვარკეთილის დასახლებას შორის არსებულ ტერიტორიაზე მწვანე საფარის თხრის მიმდინარეობას გაეცნო.  სადაც საკმაოდ დაზიანებულია მიწის საფარი. ერთი წლის წინ ამ ადგილას გაჯის ქარხანა ფუნქციონირებდა, რომელიც თავისი საწარმოსთვის ნედლეულად მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებულ მიწას იყენებდა.  რამაც მიწის საკმაოდ დიდი ნაწილის გადათხრა გამოიწვია.
,,ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი’’  მაქსიმალურად შეეცადა არსებული სიტუაციის გამოსწორებას. მათ გააფრთხილეს ქალაქ თბილისის მერიის შესაბამისი სამსახურები და  მოთხოვა შესაბამისი ნაბიჯების გადადგმა.
რამდენიმე  დღის წინ, ქალაქის მერმა გიგი უგულავამ მოსახლეობისა და  ,,ეკოლოგიური სამართლის ცენტრის’’  მოთხოვნის შედეგად, მიიღო გადაწყვეტილება  ზემოაღნიშნულ ტერიტორიაზე, 30 ჰექტარ მიწის ფართობზე რაგბის ქალაქის გაშენების თაობაზე. გადათხრილი ტერიტორიები მიწით ამოივსება და მასზე 15 რაგბის მოედანი და ინფრასტრუქტურისთვის საჭირო შენობა-ნაგებობები აშენდება, რითაც ვაზისუბნისა და ვარკეთილის მოსახლეობის მოსახლეობის პრობლემებიც გადაიჭრება.
Next in Turn Disappointment in Court Related to the Case of Ninotsminda Village
In 2009 July 10 at 11 o’clock a juridical session was held for a civil case N2/2842 dated 2009.06 (the demandant – the inhabitants of the villages: Ninotsminda, Tskarostavi and Gahgmaubani in Sagarejo district, the respondent Georgian – British oil company “Ninotsminda”).
The object of the argument was to recover moral and material losses to the sufferer. The lawyers of Ecological Law Centre defended the interests of the village dwellers (villages Ninotsminda, Tskarostavi and Gahgmaubani) – victims of ecological catastrophe. The judge didn’t take into account the fact that in the case the record of the session was falsified and according to satisfied motion about expertise, the demandant side must be given a decision and some time to perform the expertise. The judge offered the sides to withdraw the action and to bring in separate actions.
სოფელ ნინოწმინდის საქმის მორიგი სასამართლო იმედგაცრუება
2009 წლის 10 ივლისს 11 საათზე გაიმართა სასამართლო სხდომა სამოქალაქო საქმზე №2/2842.06 2009წ. (საგარეჯოს რაიონის სოფ. ნინოწმინდის, წყაროსთავისა და გაღმაუბნის მცხოვრებლები, მოპასუხე ქართულ-ბრიტანული ნავთობკომპანია ნინოწმინდა) დავის საგანს დაზარალებულთათვის მორალური და მატერიალური ზიანის ანაზღაურება წარმოადგენდა.
ეკოლოგიური სამართლის ცენტრის იურისტები იცავდნენ 2004 წელს ეკოლოგიური კატასტროფის შედეგად დაზარალებული სოფ. ნინოწმინდას, წყაროსთავისა და გაღმაუბნის მცხოვრებთა ინტერესებს. მოსამართლემ სხდომაზე არ გაითვალისწინა მოსარჩელე მხარის არგუმენტაცია იმის თაობაზე, რომ საქმეში სხდომის ოქმი გაყალბებულია და ექსპერტიზის ჩატარების თაობაზე დაკმაყოფილებული შუამდგომლობის შესაბამისად, მოსარჩელე მხარეს უნდა მიეცეს განჩინება და დრო ექსპერტიზის ჩასატარებლად.
მხარეებს შესთავაზა სარჩელის უკან გათხოვა და ცალკეული სარჩელების შეტანა.
The lawyers of Ecological Law Centre Got Acquainted With the Construction of a New Alternative Way in Tbilisi
On the 9th of July the lawyers of Ecological Law Centre together with the director of “Georgia-road-science” – the winner company in the tender for projecting the construction of a high-speed main from Varaziskhevi up to Tamarashvili Street, surveyed the route of the future way.
As director Tamaz Shilakadze explained, optimum version of road building was chosen. The road will start from Square of Heroes on the territory between the Zoo and the slope and will follow the left bank of the river Vere. In this section it will occupy a small strip (the road will be two-storied) and only in a small section will cross the river Vere and also in a small section will come in touch with “Mziuri” territory.
The representatives of the Centre also met the member of “Mziuri” board of administration, Vladimir Malovichko – the husband of Manana Dumbadze, who explained that belonging to the zoo or “Mziuri” territories and their separating boundaries are not precisely determined. So the question as to where the road passes is to be specified. There is lower “Mziuri” and the part of the supposed road path may be considered belonging to it. In connection with the road building, “Mziuri” board of administration is going to appeal and send an official letter.
The rest part of the road plan passing the slope will follow the left of the Vere River. In this section it has no connection with “Mziuri” territory and in the end it passes Tamarashvili Street.
The building of the main is directly related to the decision of the collision between safe environment protection and public interests of road building.
Tamaz Shilakadze (the manager of the project) promises the public that in course of projecting ecological conditions will be observed at most. The tress growing on the road will be transplanted; flowing into the Vere river sewerage waters will be gathered in one collector and joined to the main collector. That will result in cleaning the river. By the administrative act, to start additional buildings along the road, on the territories of the Zoo and “Mziuri”, will be forbidden. Ecological Law Centre will be given opportunity to have the copy of the project and examine its ecological side.
“ეკოლოგიური სამართლის ცენტრის” იურისტები თბილისში ახალი, ალტერნატიული გზის მშენებლობას გაეცვნენ
ივლისს ეკოლოგიური სამართლის ცენტრის იურისტებმა ვარაზისხევიდან თამარაშვილისქუჩამდე ჩქაროსნული მაგისტრალის მშენებლობის პროექტირების ტენდერში გამარჯვებული კომპანიის, საქგაზმეცნიერების დირექტორთან  დაათვალიერეს მომავალი გზის მარშრუტი.
პროექტის დირექტორის, თამაზ შილაკაძის განმარტებით, შეირჩა გზის მშენებლობის ოპტიმალური ვარიანტი. გზა გმირთა მოედნიდან დაიწყება ზოოპარკსა და ფერდობს შორის ტერიტორიაზე, გაჰყვება მდინარე ვერეს მარცხენა ნაპირს, ამ მონაკვეთში დაიკავებს ზოოპარკის მცირე ზოლს (გზა იქნება ორსართულიანი) მხოლოდ პატარა მონაკვეთში გადაკვეთს მდინარე ვერეს და ასევე პატარა მონაკვეთზე მოხდება მზიურის ტერიტორიასთან შეხება.
ცენტრის წარმომადგენლები მზიურის გამგეობის წევრ, მანანა დუმბაძის მეუღლე ვლადიმერ მალოვიჩკოსაც შეხვედნენ, რომელმაც განმარტა, რომ არ არის ზუსტად განსაზღვრული მზიურის და ზოოპარკის კუთვნილი ტერიტორია და გამყოფი მიჯნები, ამიტომ ის საკითხი, თუ სად გადის გზა დასაზუსტებელია. არსებობს ე.წ. ქვედა მზიური და შესაძლოა გზის სავარაუდო გავლის ადგილის ნაწილი მას მივაკუთვნოთ. გზის მშენებლობასთან დაკავშირებით მზიურის გამგეობა ოფიციალურად აპირებს წერილის დაწერას და მომართვას.
გზის გეგმის დანარჩენი ნაწილი, ფერდობზე გავლით, გაუყვება მდინარე ვერეს მარცხენა სანაპიროს. ამ მონაკვეთში  მზიურის ტერიტორიასთან მას უკვე შეხება არ აქვს და საბოლოოდ გადის თამარაშვილის ქუჩაზე.
მაგისტრალის მშენებლობა დაკავშირებულია მოსახლეობის ჯანმრთელობისთვის უვნებელი გარემოს დაცულობის და გზის მშენებლობის საჯარო ინტერესებს შორის კოლიზიის საკითხის გადაწყვეტასთან.
თამაზ შილაკაძემ (პროექტის დირექტორი) პირდება საზოგადოებას, რომ დაპროექტების დროს მაქსიმალურად იქნება დაცული ეკოლოგიური პირობები, მოხდება გზაზე შეხვედრილი ხეების გადარგვა. მდ. ვერეში ჩამდინარე საკანალიზაციო წყლების ერთ კოლექტორში მოგროვდება და საერთო კოლექტორთან შეერთება, რაც გამოიწვევს მდინარის გასუფთავებას. ადმინისტრაციული აქტით აიკრძალება გზის გასწვრივ, მზიურის და ზოოპარკის ტერიტორიაზე რაიმე დამატებითი მშენებლობების წამოწყება. „ეკოლოგიური სამართლის ცენტრს“, მიეცემა საშუალება ჰქონდეს პროექტის ასლი და შეამოწმოს პროექტის ეკოლოგიური მხარე.
Ecocide in Ninocminda
On the 7th of July   “The Centre of environmental Law” arranged a press conference with the Greens party of Georgia. The lawyers of “The Centre of environmental Law” protested the falsification of the court’s decision received by Besik Sisvadze in 2007.
According to the request of the Inhabitants of Sagarejo district's village Ninotsminda “The Centre of environmental Law” started investigation of the case which was rised on the 10th of September in 2004, connected with explosion of gas and oil from Georgian – English oil company “Ninotsminda’s”   N100 bore-hole. This explosion caused an ecological catastrophe and considerably damaged environment.
The inhabitants of Ninotsminda were forced to carry water from a far distance with tanks during more than one year, meanwhile, their health had become worse – oncological and other diseases became more frequent. In 2005 villagers appealed to Tbilisi Civil Court by action, in which they demanded a compensation for physical and moral damage.  Civil Court sent this case to Sagarejo Regional court.  For this reasons it was unable to start the case until 2007. On the 30th of January in 2007, village Ninotsminda inhabitants’ lawyer, raised a petition in Tbilisi Civil Court about engagement of ecological examination.  Count Besik Sisvadze satisfied the application. But the sitting of the court was directed with a lot of loss. Despite lawyer Mirian Nikoladze’s written request, Besik Sisvadze didn’t send him court’s resolution, consciously falsified sitting’s report, also letters about lawyer’s requests of resolution.
The Centre of environmental Law demands that disciplinary pursuit must be started against  the court Besik Sisvadze and he must be punished according to the law. According to this, “The Centre of environmental Law” is going  to send a letter to The Council of Justice, to make an ecological examination and on the basis of it  each family ,should  get 50 000 GEL as compensation and objectively, without partiality,  must be carry out sitting of the court which is appointed on 10th of July.
ეკოციდი ნინოწმინდაში
7 ივლისს ”ეკოლოგიური სამართლის ცენტრმა” მწვანეთა პარტიასთან ერთად პრესკონფერენცია გამართა. ეკოლოგიური ცენტრის იურისტები 2007 წელს მოსამართლე ბესიკ სისვაძის მიერ მიღებული სასამართლო გადაწყვეტილების გაყალბებას აპროტესტებენ.
საგარეჯოს რაიონის სოფელ ნინოწმინდის მოსახლეობის თხოვნით,ეკოლოგიური სამართლის ცენტრმა დაიწყო იმ საქმის გამოძიება, რომელიც აღიძრა 2004 წლის 10 სექტემბერს, ქართულ-ბრიტანული ნავთობის კომპანია ნინოწმინდის  №100 ჭაბურღილიდან ნავთობისა და გაზის ამოფრქვევასთან დაკავშირებით. ამოფრქვევამ ეკოლოგიური კატასტროფა გამოიწვია. მნიშვნელოვნად დაზიანდა გარემო.
სოფელ ნინოწმინდის მოსახლეობა იძულებული გახდა, წელიწადზე მეტი ხნის განმავლობაში შორი მანძილიდან ცისტერნებით ეზიდათ სასმელი წყალი. ამავე დროს, ადგილობრივ მაცხოვრებლებს მკვეთრად გაუუარესდათ ჯანმრთელობის მდგომარეობა _ გახშირდა ონკოლოგიური და სხვა სახის დაავადებათა შემთხვევები.
2005 წელს ნინოწმინდის მოსახლეობამ ქალაქ თბილისის საქალაქო საქმეთა სასამართლოს მიმართა სარჩელით, რომლითაც ფიზიკური და მორალური ზიანის ანაზღაურება მოითხოვა. სამოქალაქო სასამართლომ საქმე საგარეჯოს რაიონულ სასამართლოში გადააგზავნა. ამ მოვლენების გამო სასამართლო საქმის დაწყება 2007 წლამდე ვერ მოხერხდა. 2007 წლის 30 იანვარს კი უკვე ნინოწმინდის მოსახლეობის ადვოკატმა,  თბილისის საქალაქო სასამართლოში დააყენა შუამდგომლობა, ეკოლოგიური ექსპერტიზის დანიშვნის შესახებ.
მოსამართლე ბესიკ სისვაძემ შუამდგომლობა დააკმაყოფილდა. თუმცა, სასამართლო საქმე მთელი რიგი დარღვევებით წარიმართა. ადვოკატ მირიან ნიკოლაძის წერილობითი მოთხოვნის მიუხედავად, ბესიკ სისვიძემ მას არ გაუგზავნა სასამართლო განჩინება, შეგნებულად გააყალბდა სხდომის ოქმი,  ასევე ადვოკატის მიერ განჩინების მოთხოვნის დამადასტურებელი წერილები.
ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი მოითხოვს მოსამართლე ბესიკ სისვაძის მიმართ დაიწყოს დისციპლინარული დევნა და კანონის შესაბამისად დაისაჯოს. ამასთან დაკავშირებით, ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი აპირებს წერილობით მიმართოს იუსტიციის საბჭოს. ასევე, ჩატარდეს ეკოლოგიური ექსპერტიზა და მის საფუძველზე მოსახლეობას აუნაზღაურდეს მიყენებული ზიანი: თითოეულ მოსახლეს, კომპენსაციის სახით, მიეცეს 50 000 ლარი და ობიექტურად, მიკერძოების გარეშე ჩატარდეს 10 ივლისს დანიშნული სასამართლო სხდომა.
Ecological law center in Rustavi
“The Centre of Environmental Law” started active works in the region of Qvemo Qartli. After receiving call from Rustavi, the operative group went to 39th of Rustaveli Street.
“The Centre of Environmental Law “found out that, there was a fact of illegal destroying of greenery in Rustavi.
As the locals say, industrial owner Kopadze illegally has destroyed greenery. As they say the   ritual company which is leaded by Kopadze keeps going to do illegal acts.
“The Centre of Environmental Law “has begun to work actively and to find out the ways to help people, because of it, they are going to send letter to the government of Rustavi City within the next few days.
"ეკოლოგიური სამართლის ცენტრს” დახმარებისათვის რუსთავის მოსახლეობამაც მიმართა
,,ეკოლოგიური სამართლის ცენტრმა’’ აქტიური საქმიანობა ქვემო  ქართლის რეგიონშიც დაიწყო. ქალაქ რუსთავიდან მიღებული ზარის შემდეგ, ოპერატიული ჯგუფი რუსთაველის # 39-ში გავიდა. სადაც ,,ეკოლოგიური სამართლის ცენტრმა’’ ხეების უკანონო მოჭრის და მწვანე ნარგავების განადგურების ფაქტი დააფიქსირა.
მოსახლეობის თქმით, ნდ.მეწარმე კოპაძემ უკანონოდ გაანადგურა მწვანე ნარგავები. კორპუსის მცხოვრებთა განცხადებით, სარიტუალო კომპანია, რომელსაც კოპაძე ხელმძღვანელობს, ამ დრომდე განაგრძობს უკანონო ქმედებებს.
,,ეკოლოგიური სამართლის ცენტრმა’’ აქტიურად დაიწყო ზემოაღნიშნულ სიტუაციიდან გამომდინარე, მოსახლეობისთვის დახმარების გზების ძიება, ამისათვის კი უახლოეს დღეებში იგეგმება წერილების გაგზავნა ქალაქ რუსთავის მერიის შესაბამის სამსახურებში.
There is the problem of dust carring out on the 8th hospital territory
The locals of Gudamakari st. ask for help to “The Centre of Environmental Law” because of the ecological pollution. Near to the 8th hospital, where the Institute of Neurology is situated, the problem to be curried out the dust is frequent. The forced displaced people of Georgia, who live in this building, are in too bad conditions, because of the polluted territory.
This place provokes insanitariness and terrible smell.
The citizens request to be carried out the dust from the territory and to be cleaned the place.
The operative collaborators of “The Centre of Environmental Law” inspected the polluted territory.
The centre will send this information to the cleaning service of Tbilisi, for to be taken in the control this territory by them.
მერვე საავადმყოფოს ტერიტორიაზე ნაგვის გატანის პრობლემაა
გუდამაყრის ქუჩის მოსახლეობამ ეკოლოგიური დაბინძურების გამო ”ეკოლოგიური სამართლის ცენტრს” მიმართეს. მერვე საავადმყოფოს მიმდებარე ტერიტორიაზე მდებარე ნევროლოგიური ინსტიტუტის შენობასთან ნაგავის გატანის პრობლემა ხშირია.
შენობაში მცხოვრებ იძულებით გადაადგილებულ საქარველოს მოქალაქეებს ამ პრობლემის გამო  საკმაოდ მძიმე პირობებში უწევთ ცხოვრება. დაბინძურებული ტერიტორია თავისთავად იწვევს ანტისანიტარიას და საშინელ სუნს.
მოქალაქეები ტერიტორიიდან ნაგვის გატანას ითხოვენ და ტერიტორიის დასუფთავებას. ”ეკოლოგიური სამართლის ცენტრის” ოპერატიულმა სამსახურმა დანაგვიანებული ადგილი დათვალიერა.
ცენტრი უახლოეს მომავალში მოსახლეობის პრობლემის შესახებ ინფორმაციას  ქ.თბილისის დასუფთავების სამსახურს მიაწვდის, რათა გაკონტროლდეს ანტისანიტარიული პრობლემები.
The locals of Vazisubani request respond
There have been destroying several hectares of green cover between Vazisubani and Varketili settlement for last years. A year ago, on that territory was a factory of cement, which was using the near ground as plural raw material. This fact caused the digging of quite big part of the territory. This territory was abandoned and not recovered with sand.
Nowadays this territory looks like a battlefield than one of the city’s outskirt. Besides this, a group of people is constructing quarries without any permission and   producing cement using the ground of this territory. This fact causes the territory to be deserted. The green covering of the ground is changed with a lot of big sized sitches. Citizens who are working on these quarries are using sleepers that were thrown up. Burning of these sleepers causes air damage; it discharges bad toxic materials that damage health of population.
Besides many begging’s to Isani-Samgori administration no one has helped those people yet, that is why they called “The Centre of Environmental Law” for help, because they considered that this center is the last hope for them.
“The Centre of Environmental Law” discovered the fact and began to do everything for correcting the situation.
ვაზისუბნის მოსახლეობა რეაგირებას ითხოვს
ვაზისუბნისა და ვარკეთილის დასახლებას შორის არსებულ ტერიტორიაზე, უკანასკნელი წელების განმავლობაში, რამდენიმე ჰექტარზე არსებული მწვანე საფარის თხრა მიმდინარეობს. ერთი წლის წინ ამ ადგილას გაჯის ქარხანა ფუნქციონირებდა, რომელიც თავისი საწარმოსთვის ნედლეულად მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებულ მიწას იყენებდა. ამ ფაქტმა გამოიწვია მიწის საკმაოდ დიდი ნაწილის გადათხრა. მიწის უზარმაზარი მონაკვეთი, რომელიც გაჯის მოპოვების გამო გადაითხარა, უყურადღებოდ არის მიტოვებული. არ იქნა გადათხრილი ადგილების შემდგომში მიწით ამოვსება.
დღეს ეს ტერიტორია ბრძოლის ველს უფრო ჰგავს, ვიდრე ქალაქის ერთ-ერთ გარეუბანს. გარდა ამისა, ზემოაღნიშნულ ტერიტორიაზე გარკვეულ პირთა ჯგუფი ყოველგვარი ნებართვის გარეშე აწყობს, ეგრეთწოდებულ, კარიერებს და იქ არსებული მიწით სამშენებლო გაჯს აწარმოებს, რაც იწვევს მიმდებარე ტერიტორიის გაუდაბნოებას. მიწის მწვანე საფარი მთლიანად დიდი ზომის თხრილებმა შეცვალა. მოქალქეები, რომლებიც კარიერებზე მუშაობენ, გაჯის გამოსაწვავად იყენებენ ე.წ. ტრავმაის ”შპალებს” რომელიც რამდენიმე ხნის წინ იქნა აყრილი. აღნიშნული ”შპალების” წვის შედეგად კი გამოიყოფა მავნე ტოქსიკური ნივთიერებები, რაც მოსახლეიბის ჯამნრთელობას საფრთხეს უქმნის.
ისან-სამგორის რაიონული გამგეობისადმი მრავალი თხოვნის მიუხედავად, ვაზისუბნის მოსახლეობას ჯერჯერობით არავინ დახმარებია, ამიტომ მათ ამ საკითხის გადასაწყვეტის ბოლო იმედად ,,ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი” მიაჩნიათ და შველას მისგან ითხოვენ.
,,ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი” ადგილზე გაეცნო არსებულ სიტუაციას და დაიწყო ქმედითი ნაბიჯების გადადგმა სიტუაციის გამოსასწორებლად.
The population of Temqa asked for help to "The Centre of Environmental Law"
Private persons illegally enclosed ground lots on the left side of the Tbilisi Sea, near the Temqa territory.  This act made population to express their negative reaction. The territories are wholly covered with pine-trees. Locals are afraid that the territories are illegally appropriated and it is supposed, that the old trees are threatened to be cut down.
The locals of third micro in Temqa called for help to “The Centre of Environmental Law”. It is the truth that at this moment there is no sign of constructions or damaging the greenery, but the fear that the territories are illegally enclosed and the pine-trees can be destroyed in future, is logical.
“The Centre of Environmental Law “is taking corresponding reactions to protect local’s rights and about the possible destruction of the territory. The local government and conformable services should be warned. The centre requests needful materials for to be established if someone is going to appropriate marked territories.
The juridical department is going to continue active consultations with the locals, and every new information will be available for them.
თემქის მოსახლეობამ ”ეკოლოგიური სამართლის ცენტრს” დახმარებისათვის მიმართა
თბილისის ზღვის მარცხენა მხარეს, თემქის მიმდებარე ტერიტორიაზე, კერძო პირებმა უკანონოდ შემოღობეს მიწის ნაკვეთები, რასაც მოჰყვა მოსახლეობის უარყოფითი რეაქცია. ტერიტორიები მთლიანად დაფარულია ფიჭვებით, ადგილობრივები შიშობენ, რომ აღნიშნულ ტერიტორიები უკანონოდ იქნა მითვისებული და მრავალწლოვან ნარგავებს, სავარაუდოდ, გაჩეხვა ემუქრება.
თემქის მესამე მიკროს მაცხოვრებლებმა დახმარებისათვის “ეკოლოგიური სამართლის ცენტრს” მიმართეს.
მართალია, ამ ეტაპზე არც რაიმე სახის სამშენებლო სამუშაოები ხორციელდება და არც გამწვანება ზიანდება, თუმცა შიში იმისა, რომ მიწები უკანონოდ არის შემოსაძღვრული და სამომავლოდ ფიჭვებს განადგურება ემუქრება, საკმაოდ ლოგიკურია.
“ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი” მოსახლეობის ინტერესების დასაცავად და ტერიტორიის მოსალდნელი განადგურების გამო პრევენციულ ზომებს მიმართავს. მოხდება ადგილობრივი გამგეობის და შესაბამისი სამსახურების გაფრთხილება. ცენტრი გამოითხოვს საჭირო მასალებს, რათა დადგინდეს ხდება თუ არა არნიშნული ტერიტორიების მითვისება.
იურიდიული განყოფილება მოსახლეობასთან აქტიურ კონსულტაციებს გააგრძელებს და ყოველი ახალი ინფორმაციას მათვის ხელმისაწვდომს გახდის.
Catholikon-patriarch of Georgia consecrated "The Centre of Environmental Law"
On the 14th June, after the weekly liturgy, catholicon-patriarch of Georgia Ilia IInd consecrated the newly formed nongovernmental organisation “The Centre of Environmental Law”.
During the consecrate, his pureness blessed the coordinator of the centre George gachechiladze and the collaborators of the centre, who were in the Cathedral temple. He consecrated the starting work by them, which is going to improve the ecological situations in the country.
As a taken of gratitude “The Centre of Environmental Law” presented a memorable icon to his pureness.
პატრიარქმა ეკოლოგიური სამართლლის ცენტრი აკურთხა
14 ივნისს საქართველს კათოლიკოს-პატრიარქმა ილია II საკვირაო წირვის დასასრულს ახლად შექმნილი არასამთავრობო ორგანიზაცია ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი აკურთხა.
უწმინდესმა კურთხევის პარალელურად დალოცა ცენტრის კოორდინატორი გიორგი გაჩეჩილაძე და  სამების საკათედრო ტაძარში შეკრებილი ორგანიზაციის თანამშრომლები. აკურთახა ასევე მათ მიერ წამოწყებული საქმე, რომელიც ქვეყნის ეკოლოგიური მდგომარეობის გაუმჯობესებას ისახავს მიზნად.
ეკოლოგიური სამართლის ცენტრმა კი უწმინდესს მადლიერების ნიშნად სამახსოვრო ხატი.
Krtsanisi locals protested the cutting down pine-trees
Krtsanisi locals protested the cutting down for about 40 pine-trees. They addressed to the “ecological law center” for help. As they said a citizen Leli Kekelidze illegally brought and legitimated sufficiently big territory. As neighbors said Mrs. Lelly is going to cut down trees and start to build. The cutting of pine-trees on questionable territory will provoke serious problems. Pine-trees are planted on where the rocks are very soft.
Perennial trees cutting down will inevitably provoke soil erosions and disordered mass will be brought down on main road, also for about 40 trees will be destroyed.
The locals of Krtsanisi street are remonstrating the fact that Kekelidze abolished boundaries and appropriated the street on which many people used to walk. Except that the landlord requests to carry out the gas tubes which are on her territory.
Citizens, for whom this territory represents resting and amusing place, request to abolish the deed of purchase. The ecological center of law asked about this problem. The juridical department of this center asked government for needful documents. At the first stage they are analyzing this stuff.
კრწანისის ქუჩის მოსახლეობა 40-მდე ძირი ფიჭვის სავარაუდო განადგურებას აპროტესტებს
კრწანისის ქუჩის მოსახლეობა 40-მდე ძირი ფიჭვის სავარაუდო განადგურებას აპროტესტებს. რეაგირებისათვის მათ ეკოლოგიური სამართლის ცენტრს მიმართეს.
მათი განცხადებით, მოქალაქე ლელი კეკელიძემ უნებართვოდ შეისყიდა დაიკანონა საკმაოდ დიდი ტერიტორია. მეზობლების თქმით ქალბატონი ლელი აპირებს ხეების მოჭრას და მათ ადგილზე მშენებლობის დაწყებას.
სადაო ტერიტორიაზე ფიჭვების მოჭრა სერიოზულ პრობლემებს გამოიწვევს. ქანები, რომლებზეც ხეებია განლაგებული საკმაოდ რბილია.
მრავალწლოვან ნარგავებს მოჭრა  აუცილებლად გამოიწვევს ეროზიებს და ნაშალი მასის სავალ გზაზე ჩამოტანას. ამასთან ერთად განადგურდება ორმოცამდე ძირი ჯანმრთელი ხე.
კრწანისის ქუჩის პირველი შესახვევის მაცხოვრებლები აპროტესტებენ იმ ფაქტსაც, რომ კეკელიძემ დაარღვია მიჯნები და მიითვისა გზა რომლითაც სარგებლობენ სხვა მეზობლებიც. გარდა ამისა მიწის მეპატრონე ითხოვს მის ნაკვეთზე გამავალი გაზის მილების გადატანას, რაც არღვევს მეზობლების სერვიტუტის უფლებას.
მოქალაქეები, რომლებისთვისაც ეს ტერიტორია დასასვენებელ და ბავშვთა გასართობ ადგილს წარმოადგენს, მიწის ნასყიდობის გაუქმებას ითხოვენ.
ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი ამ საკითხთან დაკავშირებით აქტიურად მუშაობს. ცენტრის იურიდიულმა სამსახურმა საჭირო დოკუმენტები ქალაქის მერიიდან გამოითხოვა. პირველ ეტაპზე მიმდინარეობს არსებული მასალების გაცნობა.
Tbilisi government is building board of administrators upon the expenditure of the town’s planting of greenery
In the greenest district of Tbilisi, on 3000 square metre territory perennial plantation is being destroyed. The population in Digomi addressed about the problem to the newly formed nongovernmental organization “The Centre of Environmental Law”.
By Tbilisi government’s decision, the green line situated at the beginning of Beliashili Street will be detained by the new building of Didube-Chugureti’s board of administrators. The construction is being made by the company “Arttekso”. The locals are protesting the new building. Because of the construction healthy trees and plenty of other plantations are being cut down. Part of the grubbed trees is transplanted in the yards of the nearby blocks.
As the population say they are against of the building. The locals will not have place for rest and relief, traffic will be unloaded and living conditions will be changed for the worth. All these are against of the standards which are foreseen by the law.
The Centre of environmental Law officially requested the project of the construction and the permition from Tbilisi government, though they received obscure and unadequate answer from the town’s architecture service.
The Centre of Environmental Law held protest action about the existing abolish, with the members of the Greens Party of Georgia and with the locals.
“The construction is destroying the huge green line and is changing the population’s living environment for the worth. Today’s protest action is the beginning of fairness reaction, which will be lasted more actually. To be settled the problem, we shall do everything according to the law”- declared George Gachechiladze, the leader of the Greens at the protest action.
თბილისის მერია ქალაქის გამწვანების ხარჯზე გამგეობის აშენებას აპირებს
თბილისის ყველაზე გამწვანებულ უბნში, 3000-მდე კვ/მ მიწის ფართობზე მრავალწლიან ნარგავებს ანადგურებენ.  დიღმის მასივის მაცხოვრებლებმა პრობლემის შესახებ ახლად დაარსებულ არასამთავრობო ორგანიზაციას ”ეკოლოგიური სამართლის ცენტრს” მიმართა.
თბილისის მერიის გადაწყვეტილებით, ბელიაშვილის ქუჩის დასაწყისში მდებარე გამწვანებულ ზოლს დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონული გამგეობის ახალი შენობა დაიკავებს. გამგეობის მშენებლობა კომპანია ”არტტეკსის” მიერ ხორციელდება. ადგილობრივი მოსახლეობა ახალ წამოწყებას აპროტესტებს. მშენებლობის შედეგად იჭრება ჯამრთელი ხეეებისა და სხვა ნარგავების დიდი რაოდენობა. ამოძირკვული ხეების ნაწილი კი გადარგულია ახლომდებარე კორპუსების ეზოებში.
მოქალაქეთა განმარტებით, ტერიტორიაზე გამგეობის მშენებლობა მათთვის მიუღებელია. მოსახლეობას აღარ ექნება დასვენებისა და განტვირთვის ადგილი, გადაიტვირთება საგზაო მოძრაობა, გაუარესდება საყოფაცხოვრებო პირობები. ეს ყოველივე კი კანონით გათვალისწინებულ სამართლებრივ ნორმებს ეწინააღმდეგება.
”ეკოლოგიური სამართლის ცენტრმა” დედაქალაქის მერიიდან ოფიციალურად გამოითხოვა მშენებლობის პროექტი და ნებართვა, თუმცა, ქალაქის არქიტექტურის სამსახურიდან გაურკვეველი, არაადექვატური შინაარსის პასუხი მიიღო.
არსებულ დარღვევასთან დაკავშირებით ”ეკოლოგიური სამართლის ცენტრმა” ”საქართველოს მწვანეთა პარტიის” წევრებთან და ადგილობრივ მაცხოვრებლებთან ერთად, საპროტესტო აქცია გამართა, რომელსაც მწვანეთა პარტიის ლიდერი გიორგი გაჩეჩილაძეც ესწრებოდა.
”ეს მშენებლობა ანადგურებს უზარმაზარ გამწვანებულ ზოლს და მკვეთრად აუარესებს მოსახლეობის საარსებო გარემოს. დღევანდელი აქცია დასაწყისია სამართლებრივი რეაგირებისა, რომელსაც კიდევ უფრო აქტიურად გავაგრძელებთ. ამ პრობლემის მოსაგვარებლად კანონით გათვალისწინებულ ყველა სამართლებრივ ზომას გამოვიყენებთ”, _ განაცხადა ბატონმა გიორგი გაჩეჩილაძემ.
The Environmental Center
On the 5th of   June, was held presentation about new organization “The Center of  Environmental Law”.
The center is nonpolitical, public organization and is completed    with skilled ecologies, lawyers and advocates, also there are experienced attorneys in the center, who will make operational react upon environmental abrogates.
The center is working by the 37th paragraph of “Georgian Constitution” which is based on human ecological rights. Its main functions are:
1. To make operational react upon arbitrary ecological abolishes (destruction of green plantations, gardens and squares, illegitimate constructions, noise, low-grade food products, pollution of the environment and so on).
2. To make free juridical consultation for population in the cases of ecological rights abolitions.
3.To make free representative lawyers service for population in the Courts.
4.  In the case of Georgian nature abolition to defend Georgia’s interests at international court.
5.To make independent monitoring of the environmental condition and preventive inspection of possible abolitions.